ŠKODA SUPERB 3000 OHV
Čtyři veterány Škoda na trati Bodensee Klassik 2019

Škoda Superb 3000 OHV, Octavia, TREKKA a Rapid 135 připomenou inspirativní tradice i pestrost sortimentu české automobilky.

Vozy Škoda patří k tradičním účastníkům soutěže historických vozidel a youngtimerů Bodensee Klassik, letos se na její start 2. května postaví luxusní sedan Škoda Superb 3000 OHV, šedesátileté výročí slavící Škoda Octavia, raritní předchůdce dnešních SUV TREKKA a elegantní kupé Škoda Rapid 135. Centrem setinové rallye je město Bregenz na břehu Bodamského jezera, členitá trať vede malebnou německou i rakouskou krajinou s působivými scenériemi.

Bodamské jezero na pomezí Německa, Rakouska a Švýcarska a okolní půvabná krajina nabídne účastníkům osmého ročníku rallye veteránů a youngtimerů do roku výroby 1999 řadu nových úseků a zkoušek. Mladoboleslavská automobilka je zde pevně etablovaná, na náročném německém, rakouském a švýcarském trhu slaví sportovní i obchodní úspěchy již více než 110 let. Společnost Škoda AUTO bude tentokrát reprezentovat čtveřice modelů z období 1939-1988 :

Škoda Superb 3000 OHV byla vyrobena v roce 1939. Jedná se o verzi s rozvorem 3300 mm a impozantní 5,2metrovou karoserií s až třemi řadami sedadel. Prosklená přepážka diskrétně odděluje prostor pro posádku od míst řidiče a spolujezdce. Šestiválcový motor o objemu 3137 cm3 dosahoval výkonu 85 k (63 kW), umožňujícího pohodlné cestování rychlostí až 125 km/h.

Škoda Octavia u Bodamského jezera připomene 60 let od své premiéry v roce 1959. Dvoudveřový model se zdařilým rozložením hmotnosti na nápravy i zpřevodováním dokáže v hornatém terénu příjemně překvapit agilitou. Modelová řada Octavia dosáhla počátkem 60. let řady významných sportovních a obchodních úspěchů v Evropě i zámoří. Základní provedení dosahující rychlosti 110 km/h poháněl čtyřválec 1089 cm3/40 k (29 kW).

Raritní TREKKA, předchůdce současné rodiny globálně úspěšných SUV značky Škoda, vznikla v letech 1966-1972 v téměř 3000 exemplářích. Šlo o první osobní automobil vyráběný na Novém Zélandu, a to na základě vozu Škoda Octavia Super a s významnou podporou mladoboleslavské automobilky. U protinožců má i díky své navýsost účelné karoserii a pozoruhodným jízdním vlastnostem bez nadsázky kultovní charakter.

Kupé Škoda Rapid 135 z roku 1988 se od tří zástupců klasické koncepce s motorem vpředu a pohonem zadních kol liší samonosnou karoserií, v jejíž zádi pracuje lehký čtyřválec 1289 cm3/58 k (43 kW). Inovativní osmikanálová hlava válců umožnila spalovat i bezolovnatý benzín, také díky pětistupňové převodovce dosahoval Rapid tempa 150 km/h.

Bodensee Klassik 2019 odstartuje ve čtvrtek 2. května 2019 osmikilometrovým prologem v německém Friedrichshafenu

Následovat budou dvě denní etapy se startem stejně jako cíl umístěným v půvabném městě Bregenz, centru rakouské spolkové země Vorarlbersko. Páteční etapa dlouhá 291 km zavede účastníky po rakouském území do kraje vápencových Lechtalských Alp zpestřených řadou strážných hradů. V sobotu čeká klasické vozy 271 km na sever od Bregenze, německým regionem Allgäu, proslulým nedotčenou přírodou. Atraktivita rallye Bodensee Klassik spočívá i v náročnosti na přesnost průjezdu měřenými úseky. Bez precizní souhry řidiče se spolujezdcem by konto posádky rychle zatížily trestné body, udílené již za odchylky v řádu setin sekundy.