Chris Ingram zvítězil v kategorii WRC2 Junior

Bývalý mistr Evropy v rally, navigovaný Britem Craigem Drewem, dominuje subkategorii WRC2 Junior pro jezdce do 30 let. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z Polska byli nejlépe umístěnou posádku vozu Škoda Fabia Rally2 evo, v kategorii WRC2 skončili druzí. Úřadující mistr světa v kategorii WRC2 Andreas Mikkelsen si i přes nedokončení závodu stále drží druhé místo v celkovém hodnocení WRC2.

Posádky vozů Škoda Fabia Rally2 evo obsadily na Vodafone Rally de Portugal (19.–22. května 2022), čtvrtém podniku FIA Mistrovství světa v rally, v kategorii WRC2 Junior první dvě místa. V kategorii vyhrazené pro jezdce do 30 let zvítězili Britové Chris Ingram/Craig Drew před polskou posádkou Mikołay Marczyk/Szymon Gospodarczyk. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (PL/PL) skončili na druhém místě v kategorii WRC2 jako nejlépe umístěná posádka s vozem Škoda.

Dvacet jedna velmi rozbitých a místy i kamenitých šotolinových rychlostních zkoušek v okolí Matosinhos, pobřežního města severně od Porta, způsobilo vysoký počet odstoupení. Na tomto seznamu byl i úřadující mistr světa mezi jezdci v kategorii WRC2 Andreas Mikkelsen (Škoda Fabia Rally2 evo). Nor se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem sváděli v pátek souboj o vedení v kategorii WRC2 s posádkou Teemu Suninen/Mikko Markkula. Již po šesti rychlostních zkouškách si oba vedoucí jezdci vytvořili více než půlminutový odstup od zbytku startovního pole. Suninenův defekt (SS7) obrátil situaci ve prospěch Mikkelsena. I přes problémy s motorem dojela vedoucí posádka týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport do cíle poslední etapy s náskokem 37 sekund před finskými soupeři.

Cestou do servisní zóny se však problémy s motorem zhoršily. Andreas Mikkelsen musel nakonec odstoupit. Se dvěma vítězstvími v letošní sezóně na kontě je po čtyřech rally stále na druhém místě celkového pořadí kategorie WRC2.

Odstoupení Mikkelsena, jehož kolegu z týmu Toksport WRT Marca Bulaciu postihla stejná závada, uvedlo na pozici nejlépe umístěné posádky jedoucí s vozem Škoda polskou dvojici Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak. Třetí pozici v kategorii WRC2 ztratili pouze nakrátko poté, co je na rychlostní zkoušce zpomalil prach zvířený vozem jedoucím před nimi. „Naštěstí stewardi situaci vyhodnotili a dostali jsme na této rychlostní zkoušce opravený čas,“ vysvětlil Kajetanowicz. Tím se vrátil na třetí místo v kategorii WRC2.

Pro Kajetanowicze se již připravovala bronzová medaile, ale Powerstage v závěru rally přinesla změny na poslední chvíli. Když zbývalo jen pár kilometrů do cíle, Suninen na čele kategorie WRC2 havaroval. Všichni následující jezdci se tak posunuli o jedno místo vpřed, takže vítězství v kategorii WRC2 nečekaně připadlo francouzské dvojici Yohan Rossel/Valentin Sarreaud. Díky druhému místu v řadě a třem bodům navíc za vítězství v Powerstage se jezdec týmu Lotos Kajetan Kajetanowicz vyšplhal na třetí místo v celkovém pořadí kategorie WRC2.

V kategorii WRC2 Junior, která je vyhrazena pro jezdce do 30 let, bojovaly o prvenství od samého začátku dvě posádky vozů Škoda Fabia Rally2 evo. Zpočátku vedl Polák Mikołay Marczyk před Britem Chrisem Ingramem. Když oba mladíky postihl defekt, Marczyk ztratil více času a Ingram se stal novým lídrem kategorie WRC2 Junior. Muž z Manchesteru, který v roce 2019 vyhrál FIA Mistrovství Evropy v rally za volantem vozu Škoda Fabia Rally2 evo, dojel do cíle s více než minutovým náskokem před Marczykem. Obě posádky s vozy Škoda si zároveň připsaly třetí, resp. čtvrté místo v celkovém hodnocení kategorie WRC2. Chris Ingram se díky svému prvnímu vítězství posunul do čela hodnocení kategorie WRC2 Junior.

Portugalské kolo FIA Mistrovství světa bylo také součástí Mistrovství Portugalska. V této klasifikaci zvítězila posádka Armindo Araújo/Luís Amalho, která sdílela vůz Škoda Fabia Rally2 evo týmu Racing Factory. Místní hrdinové skončili pátí rovněž v celkovém hodnocení kategorie WRC2.

Příští, pátou zastávkou 13dílného FIA Mistrovství světa v rally bude středomořský ostrov Sardinie, kde na jezdce čekají šotolinové rychlostní zkoušky Italské rally (2.–5. června).

Výsledky Portugalské rally (WRC2)

 • 1. Rossel/Sarreaud (F/F) - Citroën C3 Rally2 3.58:08,1 h
 • 2. Kajetanowicz/Szczepaniak (PL/PL) - Škoda Fabia Rally2 evo +1:12,2 min
 • 3. Ingram/Drew (GB/GB) - Škoda Fabia Rally2 evo +5:54,7 min (vítěz WRC2 Junior)
 • 4. Marczyk/Gospodarczyk (PL/PL) - Škoda Fabia Rally2 evo +7:09,4 min
 • 5. Araújo/Ramalho (PT/PT) - Škoda Fabia Rally2 evo +7:47,9 min

Číslo rally: 55

Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) dojeli do cíle šesté etapy s časem 15:13,7 minuty. Polskou posádku však zpomalil soutěžící, který startoval těsně před ní a utrpěl defekt. Kvůli zvířenému prachu jej ale nebylo možné předjet. Vzhledem k obvyklému tempu polské posádky stewardi později opravili jejich čas na 14:18,7 minuty, který byl o 55 sekund kratší.

První 3 týmy kategorie WRC2/jezdci (po 4 ze 13 kol)

 • 1. Yohan Rossel (F), Citroën C3 Rally2 64 bodů
 • 2. Andreas Mikkelsen (N), Škoda Fabia Rally2 evo 51 bodů
 • 3. Kajetan Kajetanowicz (PL), Škoda Fabia Rally2 evo 39 bodů

První 3 týmy kategorie WRC2 Junior (po 4 ze 13 kol)

 • 1. Ingram/Drew (GR/GR), Škoda Fabia Rally2 evo 52 bodů
 • 2. Erik Cais (CZ), Ford Fiesta Rally2 47 bodů
 • 3. Nikolay Gryazin (ANA), Škoda Fabia Rally2 evo 36 bodů

skoda motorsport rally portugal 01 skoda motorsport rally portugal 02

skoda motorsport rally portugal 03 skoda motorsport rally portugal 04