ŠKODA - Belgická rallye

Belgická rallye posádky s vozy Škoda usilují o vítězství

Belgie se osmým podnikem FIA Mistrovství světa v rallye připojuje k hostitelským zemím WRC.

Renties Ypres Rally Belgium (13.–15. srpna 2021) je historicky první návštěvou FIA Mistrovství světa v rallye (WRC) v této zemi. V kategorii WRC3 vyhrazené pro soukromé posádky usilují místní jezdci jako Adrian Fernémont, Sébastien Bedoret a Ghislain de Mevius o umístění na stupních vítězů.

Belgie poprvé hostí jedno z kol FIA Mistrovství světa v rallye. Škoda Belgie využila příležitosti podpořit tuto soutěž jako jeden z hlavních sponzorů. Ne náhodou má česká značka silné zastoupení i mezi vozy skupiny Rally2. Jen v kategorii WRC3 pojede z celkem 19 posádek deset s rallyovou verzí vozu Škoda Fabia. Mezi nimi jsou silné domácí posádky, které chtějí využít šance, kdy mohou v domácí soutěži zazářit na světové úrovni WRC.

Početnou skupinu belgických jezdců značky Škoda povedou Adrian Fernémont, Sébastien Bedoret a Ghislain de Mevius. Fernémont si s vozem Škoda Fabia týmu Ecurie New Racing dojel pro titul v Mistrovství Belgie v roce 2019. Bedoret v témže roce s podobným vozem skončil třetí. Protože bylo loňské Mistrovství Belgie z důvodu pandemie covid-19 zkráceno pouze na dvě soutěže, započítává se do něj i letošní podnik WRC v obci Ypres. V úvodní rallye sezóny, South Belgium Rally, dojely vozy Škoda na prvních dvou místech – zvítězil Ghislain de Mevius z týmu Icepol Racing před Adrianem Fernémontem.

Posádky bojující v kategoriích WRC2 a WRC3 si do celkového hodnocení mohou připsat pouze šest výsledků z dvanácti letošních soutěží WRC. Proto si pravidelní účastníci v kategorii WRC2, Andreas Mikkelsen (N) a Marco Bulacia (BOL) z týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport, stejně jako soukromý jezdec značky Škoda a druhý v kategorii WRC3 Kajetan Kajetanowicz (PL), dávají plánovanou přestávku. Nejvýše postavenou posádkou Škoda na seznamu přihlášených vozů kategorie WRC3 jsou Pepe López a spolujezdec Borja Odriozola ze španělského týmu Rally Team Spain, kteří jsou aktuálně pátí v celkovém pořadí své kategorie.

Belgická rallye se jede na úzkých a hrbolatých asfaltových silnicích a polních cestách lemovaných odvodňovacími příkopy a telegrafními sloupy, které vyžadují přesnou závodní stopu. Rychlé úseky a změny rytmu s ostrými odbočkami zvyšují náročnost. Kvůli nadměrnému zkracování zatáček je asfalt často hojně pokrytý štěrkem a pískem, v případě deště dokonce blátem, což zvyšuje nepředvídatelnost rychlostních zkoušek. Rallye, která se pojede na 20 rychlostních zkouškách o celkové délce 310,92 kilometru, začíná v pátek (13. srpna). Servisní zóna bude umístěna v krásné středověké obci Ypres. Cíl přivítá vítěze v neděli (15. srpna) na legendárním závodním okruhu Spa-Francorchamps.

Věděli jste, že…

…soutěž byla dříve známá jako Ypres Rally, poprvé se jela v roce 1965, má velkou historii v národním šampionátu a až do roku 2016 byla součástí FIA Mistrovství Evropy v rallye?

…rallye, se současným oficiálním názvem Renties Ypres Rally Belgium, je letos poprvé součástí FIA Mistrovství světa v rallye (WRC)?

…Belgie se tak stala 35. zemí, která hostí rallye WRC?

…s jedenácti vítězstvími je rekordním vítězem Rally Ypres Belgičan Freddy Loix, který zde šestkrát zvítězil s vozem Škoda?

Celkové pořadí WRC2/jezdci (před Belgickou rallye)