Tisková zpráva
Auto Horejsek sponzorem Lípa Musica

V roce 2019 byla opět navázána spolupráce Auto Horejsek na podpoře Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Původně lokální českolipský festival duchovní hudby po čase vyrostl do mezinárodní podoby hudebního a společenského svátku, pořádaného v několika městech České republiky i Německa. Pořadatelem festivalu je spolek pro duchovní kulturu ARBOR.

Letošní 18. ročník festivalu započne 17. září zahajovacím večerem v Hejnicích – Koncertem pro Liberecký kraj. V chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích vystoupí britský sextet The King’s Singers. Doprovázen bude libereckým dětským sborem Severáček.

V Horní Lužici v Cisterciáckém opatském klášteře St. Marienthal budete moci navštívit koncert středověké hudby, spojený s prohlídkou kláštera. Hudebně náročné skladby 12. století doplní doprovod na strunné drnkací nástroje (dulce melos). Zajímavým hostem bude také ukrajinský rodák Alexander Hrustevich, uznávaný hráč na knoflíkový́ akordeon (bajan). Právem je přezdíván „pan orchestr“, neboť dokáže zahrát skladby, určené pro housle či klavír s orchestrem.

Mezi dalšími účinkujícími nebudou chybět osobnosti jako Petr Malásek a Lenka Nová, Jiří Bárta a Schola Gregoriana Pragensis, Julian Steckel a další. Novou vizi klasické hudby představí kvartet Janoska Ensemble. Tento rodný slovenský soubor spojí spontánní kreativní syntézu klasiky, jazzu, latiny i populární hudby.

Jako epilog festivalu je připravený společný projekt se ZUŠ Česká Lípa nazvaný Má to smysl!, na kterém se představí největší talenty této hudební školy ve spolupráci s uměleckým garantem festivalu, úspěšným houslistou Josefem Špačkem.

Auto Horejsek podpořila festival Lípa Musica zapůjčením vozů Škoda Superb Combi, Škoda Kodiaq a Volkswagen Transporter Long. Vozy budou sloužit pro dopravu a přepravu členů sboru i produkce a pro nezbytné zajištění festivalu.