ŠKODA aplikace Citymove 2.0
ŠKODA aplikace Citymove 2.0

Aplikace Citymove 2.0 využívá umělou inteligenci

Aplikace Citymove umí vypočítat nejlepší trasu, umožňuje zajistit různé druhy dopravy a identifikovat parkovací zóny v Praze.

Nedostatek parkovacích míst je pro motoristy ve velkých městech stejně nevyhnutelnou jako nepříjemnou součástí každodenního života. Od srpna 2019 pomáhá uživatelům při rozhodování, zda vzít či nevzít auto, aplikace Citymove, vyvinutá společností Škoda AUTO DigiLab. Prostřednictvím aplikace lze vybrat, rezervovat a zaplatit širokou škálu možností mobility – autobusy, tramvaje, metro, sdílení kol, taxíky a spolujízdy – ride-hailing. Díky technologii umělé inteligence společnosti Anagog mohou uživatelé využívat také další personalizované nabídky přizpůsobené jejich poloze a jejich zvyklostem.

Jarmila Plachá, vedoucí Škoda AUTO DigiLab, řekla: “Naše aplikace Citymove je součástí smart mobility ekosystému Škoda AUTO DigiLab. Soustředíme se především na zákazníky, kteří využívají nejefektivnější trasy podle svých individuálních preferencí a mohou využívat další výhody, jako je jednoduché placení parkovného nebo nově také personalizované nabídky podle jejich aktuální polohy.”

Jakmile uživatel zadá výchozí a cílový bod své cesty, bezplatná aplikace Citymove vypočítá nejlepší trasu a navrhne nejvhodnější způsob dopravy spolu s cenami a časovým srovnáním. Kromě služeb Pražské integrované dopravy jsou v aplikaci zahrnuty také taxíky a služby sdílené mobility Škoda AUTO DigiLab (elektrické skútry BeRider, peer-to-peer sdílení aut HoppyGo a carsharing Uniqway pro studenty), jakož i služby třetích stran, jako je například ride-hailing.

Multimodální aplikace navíc umožňuje snadné a efektivní parkování v centru Prahy: aplikace sama identifkuje zónu, ve které řidič zastavil a umožní zaplatit parkovné okamžitě prostřednictvím aplikace a v případě potřeby si dobu parkování později prodloužit. Součástí aplikace je také mapa s nabíjecími místy pro elektromobily.

Novinkou je, že aplikace Citymove nyní využívá umělou inteligenci ke zprostředkování nabídek na chytré telefony zákazníků prostřednictvím push oznámení. To přináší zákazníkům další výhody, protože nabídky jsou přizpůsobeny dané lokalitě, zvolenému dopravnímu prostředku a zvyklostem uživatele. Mohou zahrnovat nabídky nápojů, občerstvení nebo služeb v okolí, slevy na pohonné hmoty nebo mytí aut a mnoho dalšího.

Technologie vyvinutá izraelskou společností Anagog analyzuje výstupy ze senzorů chytrých telefonů a využívá je k vytváření vzorců mobility. Aplikace data neshromažďuje – potřebné informace o poloze a aktivitě uživatele se nikam neposílají a zůstávají v mobilním telefonu, takže řešení je plně v souladu s pravidly GDPR.

Škoda AUTO získala menšinový podíl ve společnosti Anagog v červenci 2018. Tento startup byl založen v roce 2010 a specializuje se na vývoj technologií umělé inteligence. Více informací o aplikaci Citymove a mikromobilitě je v SIMPLY CLEVER PODCAST.

Pro využívání služeb Citymove si stačí po bezplatném stažení aplikace (pro Android nebo iOS) vytvořit registraci. Od svého spuštění v srpnu 2019 byla aplikace stažena již 150 000 krát a každý měsíc se k ní připojí přibližně 10 000 nových uživatelů. Každý týden se uskuteční více než 10 000 transakcí. V roce 2020 byla aplikace společností Smart City Innovations Institute vyhlášena nejlepším projektem pro město s více než 200 000 obyvateli.