Andreas Mikkelsen je se Škoda Fabia Rally2 evo jedním z favoritů WRC2

ŠKODA - RALLYE MONTE‑CARLO

Rallye Monte-Carlo: Andreas Mikkelsen je se Škoda Fabia Rally2 evo jedním z favoritů WRC2

Úvodní kolo FIA Mistrovství světa v rallye je začátkem spolupráce mezi Škoda Motorsport a týmem Toksport WRT, který je úřadujícím mistrovským týmem kategorie WRC2.

S dvojicí vozů Škoda Fabia Rally2 evo, nasazených za podpory Škoda Motorsport týmem Toksport WRT, pojedou celou letošní sezónu FIA Mistrovství světa v rallye v kategorii WRC2 posádky Andreas Mikkelsen/Ola Fløene (N/N) a Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (BOL/RA). V úvodním kole celého mistrovství, kterým bude slavná Rallye Monte-Carlo (21.–24. ledna 2021), budou obě posádky patřit k favoritům a budou součástí silného 34členného startovního pole vozů skupiny Rally2. Sedm z nich, jedoucích s vozy čtyř výrobců, bude sbírat body do hodnocení kategorie WRC2.

Andreas Mikkelsen zažil společně s automobilkou Škoda mnoho úspěchů. S vozem Škoda Fabia S2000 vyhrál v letech 2011 a 2012 Intercontinental Rally Championship (IRC). V roce 2017 zaznamenal na Rallye Monte-Carlo s českou značkou fantastický návrat. Nejenže zvítězil v kategorii WRC2, ale také skončil v celkové klasifikaci, v níž byly i výkonnější vozy kategorie WRC1, na sedmém místě. Ve stejném roce na Francouzské rallye na Korsice opět vyhrál v kategorii WRC2, čímž pomohl Škoda Motorsport k zisku týmového mistrovského titulu v kategorii WRC2 FIA Mistrovství světa. K české značce se opět vrátil v loňském roce, kdy vyhrál Maďarskou rallye (předposlední kolo FIA Mistrovství Evropy), a následně přidal vítězství v kategorii WRC3 a celkově vynikající šesté místo na ACI Rally Monza, která byla posledním kolem loňské sezóny FIA Mistrovství světa.

Andreas Mikkelsen a jeho spolujezdec Ola Fløene pojedou za podpory Škoda Motorsport celou sezónu 2021 FIA Mistrovství světa v rallye s vozem Škoda Fabia Rally2 evo nasazeným týmem Toksport WRT. Nor má jednoznačný cíl: „Chci vybojovat mistrovský titul v kategorii WRC2 a chci vyhrát v této kategorii každou soutěž, do které nastoupím. Začnu na Rallye Monte-Carlo, kterou mám rád a na níž jsem v minulosti již dosáhl dobrých výsledků. Neustále se měnící povrch navíc vozu Škoda Fabia Rally2 evo svědčí. Proto budeme velmi konkurenceschopní. Nicméně velice náročná je zde volba pneumatik, takže abychom zvítězili, musíme zvolit správné.“

„Do sezóny 2021 vstupujeme s dále vylepšenou verzí vozu Škoda Fabia Rally2 evo, která bude mít svoji závodní premiéru na Rallye Monte-Carlo. Celkově se Škoda Motorsport bude opět soustředit na podporu zákaznických týmů,“ řekl Michal Hrabánek, vedoucí Škoda Motorsport.

„Jsme velmi hrdí, že ve spolupráci se Škoda Motorsport nasadíme v kategorii WRC2 dva vozy. Máme velmi dobré jezdecké složení se zkušeným Andreasem Mikkelsenem a mladým talentem Markem Bulaciou. Naším cílem pro letošní sezónu je obhajoba týmového titulu v kategorii WRC2 a zisk jezdeckého titulu v této kategorii. Prvním krokem k tomuto cíli bude zisk maxima bodů pro tým na Rallye Monte-Carlo,“ řekl šef týmu Toksport WRT Serkan Duru.

První etapa Rallye Monte-Carlo startuje ve čtvrtek (21. ledna) ve 13:10 ve francouzském alpském zimním středisku Gap. První den na posádky čekají dvě rychlostní zkoušky, z nichž každá měří více než 20 kilometrů. V pátek a v sobotu (22. a 23. ledna) přivede do Monaka posádky dalších osm rychlostních zkoušek. Nedělní (24. ledna) čtyři rychlostní zkoušky se pojedou v okolí tohoto města. Celkem posádky absolvují 14 rychlostních zkoušek s celkovou délkou 258 kilometrů.

Z důvodu opatření proti šíření koronaviru se Rallye Monte-Carlo pojede bez účasti diváků v servisní zóně a kolem rychlostních zkoušek.

Věděli jste, že…

…Rallye Monte-Carlo bylo původně navrženo jako propagační akce Monte-Carla coby turistické destinace? Do roku 1998, i když právě v tomto roce měly tovární týmy výjimku, se startovalo z různých konců Evropy, někdy dokonce až ze severní Afriky, v rámci hvězdicové jízdy zvané „Constellation Run“, což byl test spolehlivosti, který museli závodníci podstoupit před tím, než se postavili na skutečný start v Monaku nebo ve Francii?

…první Rallye Monte-Carlo se jelo v roce 1911 a je nejstarší soutěží kalendáře WRC?

…že Škoda dojela na Rallye Monte-Carlo již v roce 1936 ve třídě do 1500 cm3 s modelem POPULAR Sport Roadster na druhém místě? Začátkem 60. let zde Octavia TS porazila své soupeře ve třídě do 1300 cm3 třikrát v řadě, model FAVORIT 136L pokračoval v úspěšném tažení počátkem 90. let minulého století; tento vůz zvítězil ve své třídě čtyřikrát v řadě (1991–1994).

…Rallye Monte-Carlo je jedinou soutěží mistrovství světa, kde mohou týmy volit ze čtyř druhů pneumatik: slicků, slicků s hřeby, zimních pneumatik a zimních pneumatik s hřeby?

…na Rally Monte-Carlo je zcela zásadní a extrémně náročná volba správných pneumatik? Týmy musí až na čtyři rychlostní zkoušky vystačit se čtyřmi pneumatikami nasazenými na voze a maximálně dvěma rezervními koly. Protože se často stává, že zatímco jedna rychlostní zkouška je pokryta sněhem a další je namrzlá, mokrá nebo suchá, je volba pneumatik ve většině případů kompromisem.

…se právě z důvodu proměnlivých podmínek často stává, že posádky na svůj vůz použijí například různou kombinaci zimních pneumatik a slicků, což je způsob, jak je možné vyrovnat se s měnícími se podmínkami na trati?