ŠKODA OCTAVIA COMBI
ŠKODA OCTAVIA COMBI

25. výročí designové studie Škoda Octavia Combi

Ve středu 10. září 1997 vzbudila Škoda ve Frankfurtu nad Mohanem pozornost především designovou studií kombi překonávajícího hranice nižší střední třídy.

Před čtvrt stoletím, ve středu 10. září 1997, se na prestižním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem designová studie Škoda Octavia Combi. Jen v detailech se lišila od finální podoby, od jara 1998 zařazené do sériové výroby. I ve své aktuální čtvrté generaci patří Octavia Combi k dlouhodobě nejúspěšnějším modelům značky Škoda.

Pět a půl roku po začlenění značky Škoda do koncernu Volkswagen, v září 1996, vstoupila česká automobilka do nové éry. V Mladé Boleslavi byla tehdy slavnostně otevřena jedna z nejmodernějších automobilových továren v Evropě a zároveň se v ní rozeběhla sériová výroba zásadní novinky ‑ liftbacku Škoda Octavia. Tento nový model nižší střední třídy se začal rodit v roce 1992 na zcela nové podvozkové platformě koncernu VW. Konstruktéři vytvořili s využitím technologie CAD po všech stránkách moderně řešenou karoserii, nadčasový design byl dílem interního týmu pod vedením Dirka van Braeckela.

Návštěvníci 57. Mezinárodní automobilové výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem si na stánku Škoda mohli prohlédnout designovou studii Octavia Combi, slavnostně odhalenou ve středu 10. září 1997. Originální výstavní exemplář v nepřehlédnutelné fialové barvě laku karoserie, jeden z milníků novodobé historie značky, se dochoval ve sbírce mladoboleslavského Škoda Muzea.

Během února 1998 začala v Mladé Boleslavi nabíhat sériová produkce vozu Škoda Octavia Combi. Bok karoserie, formovaný z hlubokotažného plechu v jednom celku, vznikal na největším lisovacím zařízení v podniku. Jen příslušná raznice vážila úctyhodných 63 tun, přitom se pracovalo s přesností na desetinu milimetru.

Oficiální světová premiéra modelu Škoda Octavia Combi se odehrála na autosalonu v Ženevě, který otevřel své brány 3. března 1998. První zákazníci převzali klíčky v květnu. Čtyřapůlmetrové kombi se rozvorem 2512 mm shodovalo s liftbackem, bylo o šest milimetrů delší a 26 mm vyšší, přitom ‑ podle provedení ‑ jen o 15 až 30 kg těžší. Největší pozornost vzbudilo elegantní ztvárnění zádě vozu, skýtající spoustu místa pro zavazadla, konkrétně 548‑1512 litrů.

Aktuální bestseller české automobilky navázal na úspěch zcela prvního modelu Octavia Combi v historii společnosti: 11. září 1960 představila Škoda na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně vozidlo s páteřovým rámem, podélně vpředu uloženým motorem a pohonem zadních kol. Automobil o rozměrech 4 065 x 1 600 x 1 430 mm vyráběla Škoda od léta 1961 až do konce roku 1971.

skoda octavia combi 25 vyroci designove studie