17. ročník festivalu Lípa Musica

22. 11. 2018
V letošním roce jsme podpořili 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica a stali jsme se tak hrdým partnerem. Zapůjčili jsme jim naše reprezentativní vozy Volkswagen a po dobu třech měsíců tak putovat v zapůjčených automobilech, jako byly Volkswagen Arteon, Volkswagen Transporter a Volkswagen Touareg. Převzetí všech vozů se konalo, kde jinde než v českolipském autosalonu.

Partneři - Lípa Musica - Auto Horejsek

Hudební festival Lípa Musica letos odstartoval v pátek 24. srpna, kdy proběhl tradiční letní prolog na saském Oybině. Počasí se příliš nevydařilo, a proto se koncert uskutečnil v horském kostelíku v podhradí. Klarinetové kvarteto předvedlo svůj sofistikovaný cross – over, přičemž se v okolí vznášela magická atmosféra. Není proto divu, že bylo zcela vyprodáno.

Festival letos nabídl přes 20 akcí na 17 místech Libereckého a Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Hlavními lákadly festivalu byla Magdalena Kožená, Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák  a Carolina Eyck, vokální ansámbl Sjaell a Srbský národní soubor.

Sedmnáctá festivalová řada začala s velkým úspěchem, který zdaleka neskončil. Festival pokračoval v pondělí 17. září, kde vystoupila Magdalena Kožená s Václavem Luksem a jeho barokní orchestr Collegium 1704.

V sobotu se zaplnil kostel svaté Barbory nedaleko Zahrádek, kde se předvedly sopranistky Hana Blažíková a Barbora Kabátková. Program s názvem TEMNÉ HODINKY Jeana Francoise Couperina skvěle zapadl do atmosféry, protože jediným osvětlením byly svíčky.

Jakmile nastal nedělní podvečer, Lípa Musica poprvé navštívila Ústecký kraj. Bazilika Panny Marie ve Filipově u Rumburka byla poctěna programem Labyrint světa a ráj srdce, kde vystoupili varhaník Tomáš Thon a recitátor Marek Eben. Varhany a jejich líbezný zvuk byl doprovázen recitacemi z Komenského příběhu o zbloudilé duši hledající naplnění, a tak se stal program velmi poutavým a výpravným.

A jak vypadal Svatováclavský podvečer? Lípa Musica se vypravila do kostela svatého Vavřince v obci Jezvé, kde diváci spatřili klarinetistu Milana Řeřichu a smyčcové kvarteto Energie Nove.

Společný zpěv díky chytlavým melodiím s hlubší myšlenkou přišla nejstarší česká folková kapela Spirituál kvintet v sobotu 29. září. Zpívalo se v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově.

Nezapomnělo se ani na malé severočeské městečko Mikulášovice, kde se skrývají neobyčejné varhany. Jejich krásu rozezněl varhanní virtuóz a mistr improvizace Vladimír Roubal v neděli 30. září v kostele svatého Mikuláše.

Nadšení byli i němečtí diváci, protože 3. října se v evangelicko-lutheránském kostele v Großschönau předvedli hornista Přemysl Vojta a soubor Haydn Ensemble.

Následovaly další večery, na kterých se objevily významné osobnosti. Skladatel Miloš Bok, Radek Baborák a varhaník Aleš Bárta společně zavítali do saské Žitavy. Varmužova cimbálová muzika přijela se svou lidovou hudbou do netradičního prostředí zubrnického skanzenu.  V Horním Prysku zazněla vokální hudba od SJAELLA z Lipska. Klasickohudební zaměření okořenil multiinstrumentalista a zpěvák Mário Bihári z romské hudební scény.

Uskutečnil se i benefiční koncert, při kterém festival tradičně podporuje Nadační fond Ozvěna. Sdružení hlubokých žesťů zazářilo v Mimoni a přivezla se tak ochutnávka prvního českého orchestru a České filharmonie. O zážitkový koncert se postaral soubor CONCERTO AVENTINO s Jakubem Kydlíčkem ve městě Doksy.

Srbský národní ansámbl z Budyšína uzavřel letošní ústeckou kapitolu 17. října v Městském divadle v Děčíně. Naopak 26. října Radek Baborák uzavřel saskou kapitolu.

Jelikož letošní ročník festivalu Lípa Musica vyvrcholil 28. října, kdy se slavilo 100. výročí vzniku Československé republiky, sobotní program byl věnován Bedřichu Smetanovi. Jitka Čechová se ujala jeho skladeb, které předvedla na jedničku. 

Úplný závěr se uskutečnil v neděli 28. října v Městském divadle v Novém Boru. O finální koncert, který byl o Dvořákovi, se postarali Pavel Haas Quartet, violista Pavel Nikl a klavírista Lukáš Vondráček.

Sedmnáctý festivalový ročník se uzavřel v pátek 9. listopadu. Jelikož spolupracuje festival se ZUŠ Česká Lípa, nechybělo ani tradiční zastavení s hudebním mládím. Mladá generace je podporována hudebním festivalem díky projektu Má to smysl! Největší talenti se mohou setkat na jednom pódiu s renomovanými hvězdami. Jiráskovo divadlo se zcela zaplnilo a prožilo nadějeplný večer ve společnosti svěžího a radostného muzicírování dětí a mladistvých.

A jak to bylo s návštěvností? Ta byla veliká, přišlo přes 4000 lidí.
Jsme rádi, že jsme mohli být součástí tohoto velkolepého mezinárodního hudebního festivalu. Děkujeme!

Foto: (c) Lukáš MarhoulMohlo by vás také zajímat

Golf R s technikou Performance z motoristického sportu
06. 08. 2017

Tisková zprávaGolf R s technikou Performance z motoristického sportu

Praha, 4. srpna 2017 – Modely Volkswagen Golf R1 a Golf R Variant1 s 228 kW/310 k nabízejí výkony a dynamiku sportovního vozu. Jejich nastavení může být na přání ještě ostřejší díky exkluzivním prvkům výbavy „Performance“. Mezi ně patří kotoučové brzdy „Performance“ a sportovní semi-slick pneumatiky pro jízdu na závodním okruhu. Speciálně pro model Golf R1 (pouze pro hatchback) byla navíc koncipována výfuková soustava „Performance“. S prvky výbavy na přání z řady „Performance“ tak zákazník získá nejkvalitnější techniku z motoristického sportu, kterou může používat i v každodenním provozu. více

Světová premiéra nového modelu T-Roc
25. 08. 2017

Tisková zprávaSvětová premiéra nového modelu T-Roc

Praha, 23. srpna 2017 – Volkswagen rozšiřuje svou produktovou řadu o kompaktní crossover T-Roc v rámci největší modelové ofenzivy ve své historii. Nový crossover značky Volkswagen přináší svěží vítr do třídy kompaktních SUV. Nový T-Roc lze totiž v maximálním rozsahu individualizovat a nabízí inovace na základě digitalizace, dokonalé síťové propojení, nejmodernější asistenční systémy, dynamické jízdní výkony a především moderní, expresivní design. T-Roc je automobilem, který se cítí jako ryba ve vodě jak v městském prostředí, tak i v neschůdném terénu. více

Zlobili jsme u Auto Horejsek
26. 03. 2018

Tisková zprávaZlobili jsme u Auto Horejsek

Ve čtvrtek 22.3.2018 od 13:00 – 19:00 jste mohli zlobit společně s námi ve zbrusu novém showroomu v České Lípě. více