Kia udržitelné materiály
Kia udržitelné materiály

Udržitelné materiály pro vývojový skok v interiérovém designu

  • Kia Concept EV3 se štíhlými sedadly s moderním designem na bázi přírodních vláken.
  • Mycelium, získané z kořenů hub, může nahradit mnoho materiálů a může být použito pro biofabrikaci.
  • Kia Concept EV4 s fascinujícím světem přírodních barev na bázi kořene mařiny barvířské a skořápek vlašských ořechů.
  • Uplatňování "Deseti udržitelných prvků, které musí mít všechny nové modely řady Kia".

Kia odhalila další podrobnosti o interiérech koncepčních modelů EV3 a EV4, které zveřejnila minulý týden, stejně jako revolučních ekologických materiálech a technologiích, které sehrají klíčovou roli v proměně značky v poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility.

Při vytváření interiéru pro Kia Concept EV3 se návrhářský tým Kia CMF (Color, Materials, Finish – barvy, materiály a povrchové úpravy) inspiroval jedním z přírodních živlů, v tomto případě vzduchem, aby optimálně zužitkoval světlo a propustnost v celém prostoru kabiny. Podobně jako u koncepčního vozidla EV4 se týmu Kia CMF podařilo využít řadu pokrokových udržitelných materiálů, které omezují negativní dopady vozidel na životní prostředí, dávají návrhářům volnější prostor a nabízejí nevídané možnosti výběru barev a zpracování povrchů.

Pro Concept EV3 se tým Kia CMF rozhodl použít struktury přírodních vláken (namísto uhlíkových) k vytvoření lehkých a štíhlejších sedadel. Mimořádně pevná vazba udržitelných vláken přináší elegantnější a moderní estetické kvality, kterým sekundují uklidňující přírodní tóny. Na čalounění sedadel pak tým CMF použil technologii 3D pletení. Výsledkem tohoto postupu je nejen podmanivý 3D efekt s mimořádně hebkým povrchem, ale i špičková efektivita díky jednoduššímu prošívání a spojům i absenci odpadního materiálu.

Revoluční udržitelné materiály inspirované světem přírody

Materiál, který Kia zvolila k čalounění vnitřního prostoru středového panelu EV3, nebyl nikde vyroben – prostě vyrostl, jak vysvětluje Marília Biillová, vedoucí návrhářského centra CMF značky Kia. „Mycelium, látka původem z podhoubí, se vyznačuje vynikající pevností v kombinaci s extrémně hebkým povrchem. Vývoj pěstovaných materiálů, tedy postup označovaný jako ‚bio výroba‘, je jedním z klíčových cílů značky Kia.“

„Používání mycelia nám umožňuje imitovat přírodní procesy a využívat je k navrhování udržitelnějších řešení – tento materiál můžeme s použitím různých forem vypěstovat do libovolného tvaru. Využití mycelia je stále ve velmi rané fázi a v rámci strategie trvalé udržitelnosti Kia se ve spolupráci s dalšími partnery snažíme urychlit vývoj tohoto materiálu. Jednoho dne budeme pěstováním vlastních materiálů schopni zjednodušit postupy, přizpůsobovat formy, ale zejména přiblížit se samotné podstatě přírody.“

Při vytváření kabiny koncepčního vozidla EV4 se návrhářský tým Kia CMF inspiroval dalším živlem, konkrétně zemí. K barvení 100% recyklované bavlny byla použita přírodní barviva z kořene mařiny barvířské a ořechových skořápek; návrháři tak mohli díky přírodě uplatnit prakticky nekonečnou škálu barev a odstínů.

Ve snaze vytvořit v kabině EV4 zcela jedinečné a mimořádně kvalitní prostředí se Kia rozhodla pro ruční pletení pruhů textilie, které následně zužitkovala v úložném prostoru vozidla a na přístrojové desce. Ruční výrobou se podařilo dosáhnout 3D efektu, svým provedením stejně podmanivého a krásného jako je 3D úplet na potazích sedadel koncepčního vozidla EV3.

Návrháři z oddělení Kia CMF se dále rozhodli pro konopná vlákna k dosažení co nejvyšší estetické kvality a funkčnosti stolečku, který je součástí panelu v kabině EV4. „Konopí roste velmi rychle a jeho pěstování má jen minimální nároky na zdroje,“ vysvětluje Marília Biillová. „Tento materiál je nejen mimořádně udržitelný, ale i velmi tvárný, což znamená, že se s ním dá velmi všestranně pracovat, a navíc kabině tohoto koncepčního elektromobilu dodává nádherný sytý odstín.“

Již dnes přinášíme změnu prostřednictvím „10 klíčových udržitelných položek“

Řada materiálů a technologií využitých v koncepčních vozidlech EV3 a EV4 se odkazuje na řešení, která Kia v současnosti zkoumá s vidinou jejich budoucího širokého uplatnění; udržitelné materiály však Kia ve svých produktech využívá již dlouhou dobu, počínaje bioplasty a biovlákny z cukrové třtiny v modelu Soul EV z roku 2014.

V březnu letošního roku značka uvedla své vlajkové elektrické SUV s označením Kia EV9 a zároveň potvrdila své zasazení minimalizovat dopady výroby vozidel na životní prostředí zavedením „10 klíčových udržitelných položek“ u všech nových modelových řad Kia.

Do „10 klíčových udržitelných položek“ Kia se řadí i bioplasty. Bioplasty vyráběné z nejrůznějších obnovitelných zdrojů biomasy, jakými jsou rostlinné oleje, kukuřičný extrakt, piliny nebo cukrová třtina, nacházejí uplatnění v mnoha automobilových dílech včetně přístrojových desek, panelů, sloupků a výplní. Za optimální náhradu kůže Kia považuje bio polyuretan (PU), neboť tento materiál obsahuje složky rostlinného původu a zajišťuje vynikající oporu, schopnosti tlumení a odolnost. Podlahové rohože je možné vyrábět ze 100% recyklované PET suroviny; Kia je navíc schopna část tohoto materiálu získávat z recyklovaných rybářských sítí vylovených v oceánech.

kia udrzitelne materialy 02 800 kia udrzitelne materialy 03 800

kia udrzitelne materialy 04 800 kia udrzitelne materialy 05 800

kia udrzitelne materialy 06 800 kia udrzitelne materialy 07 800

kia udrzitelne materialy 08 800