Kia závod na Slovensku
Kia závod na Slovensku

Rekordní tržby výrobního závodu Kia na Slovensku

  • Tržby výrobního závodu Kia na Slovensku za rok 2022 vzrostly meziročně o 22 % na 6,76 miliardy eur.
  • Zisk za rok 2022 meziročně klesl o 21 % na 175,5 milionu eur.
  • Na daních splatných do slovenského rozpočtu odvedla Kia Slovakia více než 66 milionů eur.

Výrazný růst prodejů je výsledkem úspěšně realizovaných firemních strategií i zvýšeného zájmu o modelovou řadu Ceed a SUV Sportage, které výrobní závod od roku 2006 vyrábí. Modely z produktové řady Ceed se staly nejprodávanějšími vozy značky Kia v Evropě v letech 2020, 2021 i 2022. Kia Sportage je dlouhodobě druhým nejprodávanějším modelem značky Kia v Evropě. Na druhou stranu je pokles zisku způsoben rostoucími výrobními náklady.

V loňském roce sjelo z výrobní linky závodu Kia v Tepličce nad Váhom celkem 311 tisíc vozů. Model Sportage se na loňské výrobě podílel 57 %, zbývajících 43 % připadlo na čtyři karosářské verze modelu Kia Ceed. V případě České republiky bylo vloni nejvíce registrováno modelové řady Kia Ceed s 5 418 vozy. Na celkových prodejích Kia se Ceed podílel 53 %. Pátá generace SUV Sportage, kterou si zakoupilo 2 277 zákazníků, zaujala s 22% podílem druhou příčku nejprodávanějšího modelu značky Kia v Česku.

"V roce 2022 jsme dosáhli výrazného nárůstu prodejů, na druhou stranu jsme zaznamenali i pokles zisku v důsledku zvýšených cen vstupů a energií. Celkově jsme za energie zaplatili téměř o 26 milionů eur více než v roce 2021. Nadále se zaměřujeme na udržení konkurenceschopnosti, spokojenosti zaměstnanců a efektivity výroby, investovali jsme například do 7 nových robotů v lakovně a výměny 48 robotů ve svařovně," uvedl Tomáš Potoček, mluvčí společnosti Kia Slovakia.

Kia Slovakia nadále posiluje svou pozici na trhu a zlepšuje své výsledky zvyšováním kvality a neustálým vzděláváním svých zaměstnanců, kteří po uvolnění pandemických opatření opět více cestují za rozvojem do zahraničí, zejména do Koreje. V roce 2022 byla také uzavřena nová kolektivní smlouva, která v letošním roce přinesla zvýšení tarifních mezd ve výrobě o 130 eur a u administrativních pracovníků v průměru o 7 %. Kromě zvýšení tarifních mezd vyplatila Kia Slovakia v roce 2023 mimořádnou prémii ve výši 1 300 eur. Všechny tyto kroky pomáhají společnosti Kia Slovakia reagovat na požadavky zákazníků a přizpůsobovat se dynamickému prostředí automobilového průmyslu.