Kia - Odpovědná mobilita v oceánech
Kia - Odpovědná mobilita v oceánech

Odpovědná mobilita v oceánech

  • Kia spolupracuje s průkopnickými start-upovými značkami Polyola, Odyssey Innovation, Sieve a Waterhaul s cílem inspirovat ekologickou mobilitu na oceánech i jinde.
  • Všichni partneři recyklují odpad vylovený z oceánů i odpad mizející v oceánech, který proměňují v udržitelné lifestylové produkty.
  • Trvalá udržitelnost je nedílnou součástí strategického ‚plánu S‘ značky Kia a její proměny.

Značka Kia na oslavu Světového dne oceánů, který připadá na dnešní den, oznámila zahájení partnerské spolupráce se čtyřmi podobně smýšlejícími start-upy: Polyola, Odyssey Innovation, Sieve a Waterhaul. Kia je přesvědčena, že k řešením pro udržitelnou budoucnost nemůže dospět jediná samostatná organizace. Lepší cestou je posílit aktivity formou partnerské spolupráce, kde všichni pracují společně na témže cíli. Uvedená partnerská spolupráce je současně v souladu s celosvětovými snahami Kia zbavovat životní prostředí plastů prostřednictvím partnerské spolupráce s Ocean Cleanup a intenzivněji využívat materiály cestou recyklace.

Kia je přesvědčena, že mobilita inspiruje k novým nápadům – a některé nápady zase inspirují k mobilitě. Proto chce přitáhnout pozornost k průkopnickým outdoorovým značkám, podpořit jejich nápady, příběhy a inovace, aby všichni společně inspirovali ostatní k odpovědnější mobilitě.

„Trvalá udržitelnost je středobodem našeho úsilí inspirovat k nové mobilitě,“ uvedl Sjoerd Knipping, viceprezident pro marketing a produktové plánování ze společnosti Kia Europe. „Tuto vizi sdílíme s mladými značkami, jako jsou Odyssey Innovation, Waterhaul, Polyola a Sieve, kdy vytváříme odpovědné zážitky, které obohacují životní styl zákazníků a podněcují k pozitivním změnám prostřednictvím společného odpovědného úsilí.“

Partnerská spolupráce je koncipována tak, aby podpořila odpovědnou mobilitu lidí na základě přesvědčení, že když jsou mobilita a volnočasové aktivity udržitelné, je to dvojí výhra pro všechny. Všech pět partnerů recykluje odpad vylovený z oceánů i odpad mířící do oceánů, který proměňuje v lifestylové produkty. Dále se soustavně zabývá inovacemi s cílem minimalizovat vlastní dopady a současně co nejvíce zlepšovat vlastnosti svých produktů.

Polyola

100% polyuretanové výlisky surfovacích prken na základě recyklovaného materiálu a 100% recyklovatelné.

Francouzská společnost Polyola se inspirovala pestrou historií surfařského sportu, kterou spojila s nejmodernějšími materiálovými inovacemi. Zabývá se vývojem moderních a udržitelných materiálů s menšími dopady na životní prostředí a optimálními vlastnostmi, které následně dodává výrobcům surfovacích prken. Kia Europe se spojila s firmou Polyola s cílem zkoumat budoucnost výroby prken a přispět k udržitelnějšímu surfování a mobilitě.

Inovativní materiály: polyuretan z recyklovaného materiálu, který lze kompletně recyklovat (zkapalnit) s cílem zamezit skládkování cenných zdrojů a snížit závislost na panenském materiálu.

Odyssey Innovation

Plováky pod ruku vyrobené z mořského odpadu a výseků z vysloužilých neoprenových obleků.

Anglická společnost Odyssey Innovation se zrodila z vášně zbavit moře plastového odpadu. Její zakladatel Rob Thompson dal v roce 2014 dohromady skupinu dobrovolných potápěčů, aby sbírali v mořích plastový odpad a opuštěné rybářské vybavení s cílem proměnit je v něco smysluplného. Kia Europe se spojila s Odyssey na podporu jejich oceňovaných plováků pod ruku, navržených vyznavači bodysurfingu pro ekologicky smýšlející milovníky vln z celého světa.

Inovativní materiály: Odyssey vyvinula 100% cirkulární plastové pelety z vyloveného materiálu ALDFG (Abandoned, Lost or otherwise Discarded Fishing Gear – opuštěné, ztracené nebo jinak vyhozené rybářské vybavení), zachycených lan a recyklovaného neoprenu.

Sieve

Ploutve pro surfy z recyklovaných víček PET lahví.

Německá společnost SIEVE se zrodila z lásky k moři, zvědavosti a touhy vyvíjet udržitelná a inovativní řešení. Vášnivé surfaře ze Sieve trápila problematika odpadu v mořských vodách, a proto si vytkli za cíl navrhovat odpovědná řešení pro oceány, k nimž mají tak silnou vazbu. Kia Europe se spojila se Sieve, aby rozvinula jejich základní koncepce a nadšení pro inovativní řešení za účelem výroby udržitelných ploutví pro surfy.

Inovativní materiály: SIEVE používá recyklovaná víčka z lahví, dodatečně vyztužená vlákny. Vlákno se přidává jako nový materiál – v současnosti se hledá recyklovaná alternativa.

Waterhaul

Sluneční brýle a produkty pro čistší pláže vyrobené ze ztraceného nebo vyhozeného vybavení.

Společnost Waterhaul ze ztraceného nebo vyhozeného vybavení, které je nejškodlivější formou plastů v oceánech, vyrábí výjimečné brýle a další užitečné produkty k naplnění mise a na podporu místních obyvatel. Každou zimu je pobřeží kolem Cornwallu v Anglii, kde Waterhaul sídlí, zaplavováno ztraceným nebo opuštěným rybářským vybavením, které ohrožuje mořský život. To vedlo zakladatele organizace Waterhaul k nápadu navrhnout taková řešení recyklace, která by tento plastový odpad proměnila v cenný zdroj. Kia se spojila s organizací Waterhaul na podporu jejich produktů, které inspirují lidstvo k užšímu spojení s oceány a jejich ochraně.

Použité materiály: 100% recyklované rybářské vybavení (k výrobě rámečků slunečních brýlí, nástrojů pro sběr odpadků a držáků na odpadkové pytle), čočky z minerálního skla (sluneční brýle) a vysloužilý materiál ze spinakrů (úklidové pytle).

Nové materiály a revoluční využití recyklace

Kia v loňském roce podepsala sedmiletou dohodu o globální partnerské spolupráci s neziskovou organizací The Ocean Cleanup, zabývající se vývojem a prosazováním technologií napomáhajících odstraňovat plasty ze světových oceánů. Plasty shromážděné organizací The Ocean Cleanup se následně začleňují do různých fází hodnotového řetězce.

Kia rovněž podniká kroky k využívání obnovitelných zdrojů a začleňování většího množství ekologických materiálů do produktů značky. Součástí tohoto plánu je postupné vyřazování kůže zvířecího původu a začleňování deseti „klíčových udržitelných položek“ do interiérů vozidel značky, resp. průběžné inovace nových bio materiálů.

V kabině Kia EV9 se používají ekologické materiály, jako například náhrada přírodní kůže z bio polyuretanu (BIO PU). V celém interiéru nacházejí uplatnění recyklované plasty. Látkové čalounění a koberce, ač vyrobené z recyklovaného PET materiálu a recyklovaných rybářských sítí, působí mimořádně útulně a luxusně.

Kia spatřuje synergie mezi udržitelnými vodními sporty a udržitelnou mobilitou nového modelu Kia EV9. Je ideálním vozem pro outdoorové aktivity. Palubní technologie V2L (Vehicle-to-Load) umožňuje napájet elektronická zařízení i campingové vybavení. SUV s robustním charakterem, připravené vydat se kamkoli, skvěle ladí s potřebami všech vyznavačů outdoorových aktivit.

kia odpovedna mobilita v oceanech 02 800 kia odpovedna mobilita v oceanech 03 800