Kia vyrobila přez 4 miliony vozidel
Kia vyrobila přez 4 miliony vozidel

Kia v Evropě vyrobila již přes 4 miliony vozidel

  • Moderní závod ve slovenské Žilině vyrobil za pouhých 15 let přes 4 miliony vozů Kia
  • Kia Slovakia i nadále plní roli odrazového můstku k dalšímu posilování značky Kia na evropském trhu
  • Široce oceňovaný a velmi efektivní závod se stal nedílnou součástí hospodářského rozvoje celého regionu

Široce oceňovaný slovenský závod Kia dosáhl důležitého milníku v historii značky: právě dnes z výrobní linky vysoce moderního zařízení sjela Kia Sportage s pořadovým číslem 4 miliony.

Evropská výrobní základna Kia u Žiliny na Slovensku zahájila sériovou výrobu v roce 2006, a sehrála tak roli odrazového můstku k úspěšnému nástupu značky Kia na evropském trhu. Prvními vozy, které Kia Slovakia začala na Slovensku vyrábět, byli zástupci rodiny osobních vozů Kia Ceed – přičemž právě tato modelová řada byla navržena, zkonstruována a vyráběna v Evropě speciálně pro evropské zákazníky, a nejinak tomu bude i nadále. Modelová řada Ceed se představila současně se sedmiletou zárukou Kia, která je napříč odvětvím i nadále bezkonkurenční, a lze říci, že tato vítězná kombinace vystřelila značku Kia do evropského mainstreamu.

Kia Slovakia v roce 2012 vyrobila miliontý vůz a od té doby každé tři roky přibude na pomyslném počítadle další milion nových vozů. Z výrobní linky o délce 7,5 kilometru, schopné produkovat až osm různých modelů současně, po 9 letech od spuštění sjely již čtyři miliony automobilů. Závod dnes zajišťuje výrobu všech členů rodiny  Kia Ceed, sestávající z provedení Kia Ceed, Kia Ceed GT, Kia Ceed Sportswagon, Kia ProCeed, Kia ProCeed GT, Kia XCeed a plug-in hybridních variant modelů Kia Ceed Sportswagon a Kia XCeed. V uvedeném závodu se vyrábí také poslední, již třetí generace modelu Sportage.

Uznání týmu projevil Suk-Bong Kim, prezident společnosti Kia Slovakia: „Tohoto neuvěřitelného milníku naší historie jsme dosáhli jen díky úsilí všech našich zaměstnanců, zejména pak operátorů výroby. Kia Slovakia dlouhodobě vyniká mimořádnou kvalitou, efektivitou výroby, bezpečností a technologickým umem; těmto vysokým standardům pak odpovídá úspěšnost našich modelů v Evropě.“

Závod zaměstnávající přes 3700 pracovníků za asistence špičkových robotů nyní patří k nejvýznamnějším výrobcům a exportérům na Slovensku. Díky nedávné investici v objemu 70 milionů eur může tento závod vyrábět a montovat nové zážehové motory v souladu s měnící se poptávkou na trhu. Kia nyní bude na třech linkách pro montáž motorů vyrábět maloobjemové a vysoce hospodárné benzínové motory. Čtvrtá linka bude vyhrazena pro nejnovější naftový motor Kia 1,6 litru ‚Smartstream‘.