Kia ocenila vítězný projekt
Kia ocenila vítězný projekt

Kia ocenila nejlepší projekt pro udržení vody v krajině

  • V rámci spolupráce s Nadací Partnerství a její soutěží Adapterra Awards vyhlásila Kia prvního vítěze ocenění Kia za Soulad člověka s přírodou
  • Vítězný projekt Hospodaření s vodou v Toulcově dvoře zmírňuje nepříznivé dopady sucha, podporuje biodiverzitu a současně plní rekreační a vzdělávací funkci
  • Součástí výhry je i zápůjčka elektromobilu Niro EV

Automobilka Kia ocenila ekologický projekt Hospodaření s vodou v Toulcově dvoře. Předání ceny s názvem Soulad člověka s přírodou symbolicky završuje první ročník partnerství soutěže Adapterra Awards pořádanou Nadací Partnerství. O vítězi rozhodlo hlasování veřejnosti v kombinaci s názory odborné poroty, která posuzovala zejména přínosy z hlediska udržení vody v krajině. Podpora Adapterra Awards v ČR navazuje na globální CSR strategii Kia, která se zaměřuje na opětovné využití plastů z oceánů v rámci výroby nových vozů.

„Na globální úrovni jsme navázali sedmiletou spolupráci s organizací Ocean Cleanup, která se věnuje čištění oceánů. V České republice jsme hledali paralelu mezi projekty zaměřenými na ochranu vody a adekvátního partnera jsme našli právě v soutěži Adapterra Awards. Jsme vděční Nadaci Partnerství, že nám umožnila zařadit do soutěže i vlastní cenu za Soulad člověka s přírodou, která plně odráží hodnoty a cíle společnosti Kia v oblasti ochrany životního prostředí,“ uvedl Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech, a dodal: „Námi oceněný projekt Hospodaření s vodou v Toulcově dvoře získal drtivou většinu hlasů jak od členů odborné poroty, tak i od veřejnosti z řad našich fanoušků a zákazníků, kteří hlasovali na sociálních sítích.“

V rámci své globální strategie spolupracuje automobilka Kia s organizací Ocean Cleanup na čištění oceánů s pomocí zařízení ,Interceptor Original‘, které zachytává plasty již v ústích řek, čímž odpadu zabraňuje se do oceánů dostat. Tento materiál se následně recykluje a využívá při výrobě nových vozů. Takto získané plasty Kia používá konkrétně při výrobě modelů Niro a EV6. Nejnovější model EV9, uvedený na český trh minulý týden, obsahuje již 34 kilogramů tohoto materiálu. Do roku 2030 pak Kia plánuje podíl recyklovaných plastů ve výrobě zvýšit celkem o 20 procent.

„Jako globální společnost jsme se zavázali dosáhnout do roku 2045 uhlíkové neutrality napříč všemi aspekty provozu od dodávek přes logistiku, výrobu vozidel až po jejich samotný provoz. Elektromobilita je přitom jednou z hlavních cest, jak tohoto cíle chceme dosáhnout. Také proto investujeme zejména do jejího rozvoje do roku 2025 přibližně 340 miliard korun,“ informoval A. Barna s tím, že již o dva roky později bude mít Kia ve své nabídce 15 elektromobilů, z čehož 11 bude určeno pro evropské trhy. Do roku 2035 pak automobilka plánuje mít v Evropě elektrifikovanou celou modelovou řadu.

V České republice se značka Kia stala partnerem soutěže Adapterra Awards v první polovině tohoto roku. Soutěž vyhlašuje Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting pod záštitou ministra životního prostředí a místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a jejím cílem je nalézt za pomoci odborné poroty nejlepší adaptační projekty v oblasti ochlazování měst a zadržování vody v krajině. Vítězové jsou vybíráni ve čtyřech hlavních kategoriích.

V kategorii Volná krajina zvítězil projekt Regenerace půdy a krajiny Jagava Permafarmy - vzácný příklad využití progresivních metod ekologického zemědělství. Nejlepší projekt v Zastavěném území je dle poroty komplexní řešení rozsáhlého městského parku Obnova lesoparku Čertova rokle v Brně-Lesné. Modernizace vozovny Slovany byla vybrána mimo jiného právě za nakládání s dešťovou vodou jako vítěz kategorie Pracovní prostředí. V kategorii Náš Domov se vítězem stal kvalitní developerský projekt se zaměřením na udržitelnost Green Port Strašnice. Cenu Kia za Soulad člověka s přírodou získal pražský projekt Hospodaření s vodou v Toulcově dvoře.

„Na příkladu Toulcova dvora oceňujeme zejména to, že se svým hospodařením snaží inspirovat, a hlavně zapojovat širokou veřejnost k odpovědnému vztahu k přírodě. Na okraji Prahy tak vznikla lokalita s opatřeními, která zmírňují nepříznivé dopady sucha, umožňují zadržování vody a přispívají k ochlazování městského prostředí,“ uzavřel A. Barna.

„Vážíme si veškeré podpory, kterou nám Kia jako oficiální partner soutěže poskytla. Díky zapůjčenému čistě elektrickému modelu Niro EV jsme mohli rychle a pohodlně navštívit, zdokumentovat a zhodnotit všechny finálové projekty. Věřím, že první rok spolupráce ukázal, že v rámci ochrany vody a životního prostředí máme mnoho společných cílů a naše spolupráce bude pokračovat i nadále,“ sdělil Martin Ander, vedoucí adaptačního týmu Nadace Partnerství a dodal: „Těší mě také, že se na udělení ceny Kia projektu Hospodaření s vodou na Toulcově dvoře shodla jak odborná, tak i široká veřejnost z řad příznivců značky. Jsem přesvědčený, že právě podpora široké veřejnosti je pro rozvoj ekologických projektů nezbytná.“

Pozn. pro redaktory:

Posláním památkově chráněného Toulcova dvora, který se nachází Praze 10 – Hostivaři, je inspirovat veřejnost k odpovědnému vztahu k přírodě. Od roku 1996 se zde buduje systém šetrného hospodaření s vodou jak v zastavěných prostorech, tak i v přírodní části areálu. Provázaný systém opatření zmírňuje nepříznivé dopady sucha i přívalových srážek. Jeho součástí je mokřad o rozloze 0,5 hektaru, který vznikl v blízkosti meandrů potoka Botiče, a dále pak tůně a ostatní biotopy, jež podporují biodiverzitu lokality. Návštěvníci zde mohou spatřit střevlíkovité brouky, ohroženého zavíječe bahenního, skokany hnědé i skřehotavé, kuňky ohnivé, ropuchy zelené i obecné či ledňáčka říčního. Součástí systému jsou i nádrže využívané pro akumulaci dešťové vody, kterou se zalévají pěstební plochy i okrasné záhony, stejně jako zasakovací plochy vybudované na zrekonstruovaném nádvoří Toulcova dvora.